Vietnam är känt för att vara landet med vänliga människor, kultur, matupplevelser och underbara stränder. Under en resa hit betraktas du med nyfikenhet och en aldrig svikande gästvänlighet. För skandinaver är det dock inte lika väl känt att Vietnam är ett förstklassigt golfresmål. Här finns en uppsjö av fantastiska anläggningar och besöker man dessa i kombination med ovan uppräknade fröjder, upplever man en svårslagen resa. Just Da Nang-provinsen är landets ”hot spot” när det gäller golf.
Vi på Golf Plaisir har valt Laguna Lang Co som vårt resmål i Vietnam. Det här är Vietnams första integrerade semesteranläggning med två lyxhotell, semesterlägenheter, privata villor och en förstklassig golfbana. Utlagd i 280 hektar längs en 3 kilometer lång underbart vacker strand en knapp timme norr om Da Nang ligger detta fantastiska semesterparadis.
Laguna Lang Co är inget nytt mål för semesterfirare. Till Lang Co, som ligger i provinsen Chan May vilket är Da Nangs norra granne, kom Vietnams kejsare och överklass redan i början av förra seklet för att njuta av den underbara naturen, lagunens fiskevatten och de finkorniga stränderna. Centralt beläget mellan den gamla huvudstaden Hue och den anrika hamnstaden Hoi An – båda numera upptagna på Unescos världsarvslista – är detta nu som då, en perfekt plats för både avkoppling och upptäcktsfärder.
Golfvärd | Ja |
---|---|
Golf Academy | Nej |
Banor i närområdet | 7 |
Avstånd golfbana | 100 m |
Avstånd flygplats | Da Nang International Airport, 48 km |
---|---|
Närmaste stad | Da Nang, 43 km |
Arrangemang | Tävlingar, utflykter mm. |
Visum | För dig med nordiskt pass (svenskt, danskt, norskt eller finskt) behövs inget visum när du stannar mindre än 15 dagar i Vietnam och har en giltig hemresebiljett. |
Pass | Passet skall vara giltigt mer än 6 månader efter planerad hemresa. |
Caddie
Avgiften för caddien är inkluderad i resans pris. Observera att den obligatoriska dricksen till caddien inte ingår och betalas kontant på plats efter spelad rond.
Turistskatt
På många av våra resmål tar lokala myndigheter ut en särskild turistskatt vid hotellövernattningar. Denna turistskatt läggs till på er hotellnota och betalas vid utcheckning från hotellet. Läs mer om turistskatter här.
Laguna Golf Lang Co Golf ligger magiskt placerad intill den tre kilometer långa stranden. Området är känt för sin orörda kust och finns med på UNESCOs världsarvslista. En oerhört vacker plats och en lika vacker golfbana. Banan, par 71, är designad av Sir Nick Faldo och otroligt vacker med det Sydkinesiska havet på ena sidan och de böljande bergen som fond på den andra. Intill några av hålen är risodlingarna i full gång och har man tur kan man se en eller annan oxe som jobbar på fälten. Det är naturligtvis omöjligt att inte hänföras av naturen som omger banan, men skulle man lyckas skärma av det så måste vi ändå undra om detta inte är det bästa Faldo skapat.
Varje hål på golfbanan har sin egen karaktär med dammar, kanaler, bunkrar, waste areas, klippformationer, skogspartier och djungel som en del av layouten. Rejäla längdskillnad från bakersta till främsta tee borgar för spelbarhet oavsett handicap. Stora och snabba greener innebär en utmaning för alla. Naturligtvis matchas banan av ett förstklassigt träningsområde och ett magnifikt klubbhus.
Runt Da Nang finns, förutom Laguna Lang Co Golf Club, en uppsjö av fantastiska golfbanor. Till exempel rankas Ba Na Hills Golf Club och BRG Danang Golf Resort kontinuerligt bland Asiens toppbanor. Det är därför föga förvånande att området kallas ”Vietnam Golf Coast”.
Antal hål | 18 |
---|---|
Bankaraktär | Parkbana med inslag av skog |
Banfakta | Par 71, 6462 6335 5858 5441 4767 |
Ladda ner banguiden här | |
Drivingrange | Ja, utslag från gräs |
Bandesign | Sir Nick Faldo |
Golfbil | Ja, ingår i resans pris. |
Caddie | Ja. Avgiften för caddien är inkluderad i resans pris. Observera att den obligatoriska dricksen till caddien inte ingår och betalas kontant på plats efter spelad rond. |
Laguna Lang Co drivs av den renommerade kedjan Banyan Tree och har tre separata boendealternativ; Banyan Tree Villas, Laguna Park Townhouses och själva huvudhotellet Angsana Lang Co.
Detta förstklassiga hotell med 229 rum och sviter ligger som sig bör längs med den härliga stranden. Byggt för att ge så många som möjligt en fin utsikt över havet och den prunkande trädgården med sitt storslagna poolområde. En modern anläggning där traditionell Vietnamesisk estetik möter chic västerländsk, med ljusa och starka färger och avskalad design. Rymliga rum som sträcker sig från 52 kvm upp till 179 kvm i de största sviterna. Ett flertal alternativ står till buds för dig som vill uppgradera rumskategorin och unna dig något extra. Närmare hälften av rummen har exempelvis egen pool på terrassen.
Tre av områdets åtta restauranger ligger på Angsana; buffet-restaurangen Market Place, Rice Bowl med diverse risrätter och den relaxade Moomba med en mix av lokala specialiteter, färsk fisk och internationell cuisine. Utöver dessa äter vi gott från det vietnamesiska köket på Golf Café och 67 Bar i det intilliggande klubbhuset.
Ett stort urval av aktiviteter utanför golfen finns att tillgå. Allehanda land- och vattensporter samt en mängd utflykter med inriktning mot natur, kultur eller äventyr. Självklart finns här också ett spa med fullt utbud av massage och behandlingar för den som vill koppla av eller återhämta sig inför nästa golfrunda.
Standard | |
---|---|
Läge | Vid stranden |
Rum | 229. Alla rum med AC, safetybox, hårtork, minibar och balkong/terrass. |
Faciliteter | Utomhuspool, spa, gym, vattensporter, restauranger, barer, minimarket mm. |
Wifi | Trådlös anslutning till internet utan extra kostnad. |
Golfresepodden besöker Vietnam och fokuserar på Da Nang som kallas ”Vietnam Golf Coast”. Här radas det upp inte mindre än sju golfbanor som alla är ritade av berömda arkitekter som Nick Faldo, Greg Norman, Jack Nicklaus, Luke Donald, Robert Trent Jones och Colin Montgomerie. Förutom en hel del golf så handlar det om kulörta lyktor, vattenbufflar, skräddarbesök, sydkoreaner, Apocalypse Now, linbanor, skyttevärn, stränder, caddies och nationalrätten Pho. Vi pratar även om vad man inte ska äta.